Architectural and urban concept of a pedestrian and bicycle bridge over the Warta River, Poznań

Kładka łączy osiedle Rataje z dzielnicą Wilda, leżące na przeciwnych brzegach Warty, przecinając dolinę rzeki, spaja komunikację po obu jej stronach. Forma podąża za funkcją: biała wstęga zgina się i zakręca, tworząc schody umożliwiające zejście bezpośrednio nad rzekę. Zapewnia szybki i bezkolizyjny przejazd pomiędzy dwoma wałami przeciwpowodziowymi, umożliwiając za razem zbliżenie się do rzeki bez konieczności wydłużania trasy.

SmukÅ‚a i lekka forma jasnej, horyzontalnej wstÄ™gi; oparta na betonowych, wtapiajÄ…cych siÄ™ w krajobraz podporach, nie dominuje w otoczeniu i eksponuje walory widokowe okolicy. Z uwagi na znaczenie estetyczne oraz zmniejszenie kosztów konserwacji, przewidziano wykonanie kÅ‚adki z żelbetu barwionego w masie na kolor biaÅ‚y. Betonowa balustrada przeplata siÄ™ z fragmentami stalowymi: pionowymi, regularnie rozmieszczonymi sÅ‚upkami lakierowanymi proszkowo, nadajÄ…cymi kÅ‚adce wrażenie transparentnoÅ›ci. SÅ‚upy zaprojektowano jako żelbetowe – ich ciemniejszy odcieÅ„ ma na celu wyróżnienie biaÅ‚ej wstÄ™gi w krajobrazie.

Okolice kładki pomyślane zostały jako obszar aktywności i rekreacji, gromadzący mieszkańców i przyjezdnych, tętniący życiem. Stąd zaproponowanie funkcji towarzyszących, takich jak slip dla kajaków, przystanek tramwaju wodnego, plaża miejska, place zabaw, boiska do siatkówki i badmintona, strefa foodtrucków czy skatepark. Obszary zieleni urządzonej to stanowiska mokradeł, łąki deszczowej czy ogrodów wodnych, stanowiące elementy na ścieżce edukacyjnej z możliwością obserwacji nadrzecznej flory i fauny.